30 Mart 2019

Vefat Tazminatı Hesaplama

Ölümlü Trafik Kazası Nedeni ile Maddi Ve Manevi Tazminat
Ölümlü trafik kazasında ölen kişinin yakınları (desteğinden yoksun kalanlar), mirasçılık söz konusu olmaksızın, ölümlü trafik kazasında ölen kişinin yakınları desteğinden yoksun kaldıkları için destekten yoksun kalma tazminatı ile cenaze ve defin masrafları adı altında maddi vefat tazminatı hesaplama talep edebilirler.

Ölümlü trafik kazasında ölen kişinin yakınları duydukları elem, acı ve üzüntü nedeniyle manevi tazminat isteme hakkına da sahiptirler.

Trafik kazasından ölüm hemen gerçekleşmemiş ise kaza gününden ölüm gününe kadar hastane ve yol giderleri başta olmak üzere yapılan her türlü masraflarını ve kazanç kayıplarını isteyebileceklerdir.

Ölümlü trafik kazasından ölen kişinin annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı, bakım ve desteğine muhtaç olanlar maddi ve manevi tazminat isteme hakkına sahiptirler. Ölümlü trafik kazasının gerçekleşmesinden itibaren yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) gereği 15 yıllık süre içerisinde bu tazminatların alınması gerekmektedir. 15 yılın ardından süreler zamanaşımına uğrayacağından tazminat talep edilemeyecektir.

Aracınızda meydana gelen değer kaybını hesaplamak için aşağıdaki formdan bizlere ulaşabilirsiniz. [pirate_forms]